ODRŽAN PRVI TJEDAN ZDRAVLJA U SKLOPU PROJEKTA “OD PREVENCIJE DO ZDRAVLJA”

Protekli je tjedan, od 07. do 12. rujna 2020. godine u Viškovu bio u znaku prevencije i zdravlja. U sklopu europskog projekta „Od prevencije do zdravlja“ održan je Tjedan zdravlja i akcija „Postanite i ostanite nepušač“ odnosno niz edukativnih i javnozdravstvenih akcija. Stručnjaci iz Specijalne bolnice Medico održali su početkom tjedna edukativni seminar Prevencijom do zdravih pluća. Na raspolaganju je tijekom dva dana bio i specijalist pulmolog iz Medica kojem su se mnogobrojni mještani u ta dva dana obratili za savjet. Patronažne sestre iz Doma zdravlja Primorsko-goranske županije dva su dana mjerili krvni tlak, šećer u krvi te indeks tjelesne težine što su također koristili brojni posjetitelji šatora postavljenog ispred Doma hrvatskih branitelja. Svi posjetitelji edukativnih radionica ostvarili su i pravo na besplatnu spirometriju u Medicu. Posebno zanimljivo i poučno bilo je u srijedu na radionici MINDFULNESS – NAM ( Neuroplasticity Activation Modeling ) emotivna higijena i zdrav život Radionicu je vodio Igor Mošič, osnivač i učitelj NAM tehnologije emotivne higijene razvijene prema tibetanskoj znanosti uma. U teorijskom dijelu o umu i emocijama posjetitelji su dobili uvod u ono što se popularno zove mindfulness. U drugom dijelu radionice, dobivene spoznaje povezivale su se sa svakodnevnim iskustvima. Uslijedio je i praktični dio s predstavljanjem jednostavnih i korisnih vježbi za tijelo sa svrhom poboljšanja mentalne stabilnosti i koncentracije. Tada su svi zainteresirani naučili i isprobali dvije praktične i korisne vježbe za tijelo i um koje će im zauvijek ostati na raspolaganju. Na kraju je održana i zajednička vježba svih polaznika. U radionici su sudjelovale uglavnom pripadnice nježnijeg spola različitih zanimanja među kojima i zaposlenica fakulteta, profesorica, odgajateljica u vrtiću. Vrijednost održane radionice očitovala se i u tome što su se one povezale kroz interakciju među sobom, ali i s voditeljem radionice. Kreativnost pojedinaca na svoje je došla u četvrtak odnosno petak kada su u organizaciji Udruge likovnih umjetnika amatera Braće Baštijan održane kreativne radionice oslikavanja vaza od terakote u koje su se potom sadila ljekovita bilja poput mente, kadulje i lavande. Svakom posjetitelju vaza je ostala kao trajna uspomena na ovu zanimljivu radionicu. U petak je pak održana radionica crtanja fraktala. Subota je bila rezervirana za sportsko-rekreativno druženje. Oko 40 prijavljenih bilo je na šetnji nordijskog hodanja u Viškovu i okolici koji su u organizaciji i pod stručnim vodstvom Društva za istraživanje i potporu upoznavali prirodne ljepote Halubja. U subotu je održano i grupno vježbanje u organizaciji Ris dance fitness Ivone Brnelić kroz program Dancebody.

Svi programi održani su uz strogo poštivanje epidemioloških mjera Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i nacionalnog stožera civilne zaštite. Svi sudionici su evidentirani, osigurane su zaštitne maske i rukavice te je redovito dezinficiran prostor šatora. S obzirom na ograničeni broj sudionika i aktualnu situaciju s koronavirusom, zadovoljni smo i odazivom na događanja koja smo organizirali u prvom Tjednu zdravlja u sklopu europskog projekta Od prevencije do zdravlja. Zahvaljujemo se svima koji su nam se pridružili te najavljujemo nastavak aktivnosti koje planiramo organizirati na proljeće sljedeće godine.